Az olajos hajápolás egy olyan hajkezelési módszer, amely egy régi indiai hagyományból származik. Az ősi időkben gyakorolták, és egészen a mai napig bevett gyakorlat. Napjainkban rendkívül népszerű, és egyre több lány dönt úgy, hogy megváltoztatja szépítő rítusait ayurvédikus módszerekkel. Próbáld ki te is és tapasztald meg a nagyszerű hatásokat.

Pontosan mi is a haj olajozása?

Alapvetően a haj olajozás nem más, mint az olajok alkalmazása: a teljes hajhosszra, csak a haj végére vagy a fejbőrre. Az ilyen ápolási módszereket sok nő szívesen használja. Miért? Az olajok teli vannak vitaminokkal, ásványi anyagokkal, EFA-kkal (esszenciális zsírsavakkal). Ezek a komponensek felelősek a fejbőr regenerálásáért, táplálásáért és megerősítéséért. Védelmet nyújtanak a káros külső tényezők ellen is.

Lehet szilikonokat használni a hajolajok helyett? Az alapelv azt mondja ki, hogy ha belülről szeretnénk ápolni a hajunkat, akkor ne használjunk szilikonokat tartalmazó termékeket. Ha azonban meg szeretnénk védeni a szálakat a káros napsugárzástól, – szilikonok szükségesek. Mindazonáltal, a szilikonok bevonják a hajhagymákat és zavarják azok megfelelő működését, valamint megakadályozzák azt is, hogy a tápanyagok behatolhassanak a fejbőrbe és haj szerkezetébe.

Mit nyerünk a haj olajozásának köszönhetően?

Számos előnye van a haj olajozásának. A végeredmények attól függnek, hogy a kezelés elején milyen volt a haj, annak milyen az alapállapota és, hogy milyen problémákkal kellett megküzdeni. Fontos tudni, hogy a haj olajozása:

  •  regenerálja a sérült hajszerkezetet
  •  gátolja a hajhullást
  •  segíti a haj növekedését
  •  fényt és rugalmasságot biztosít
  •  segít meggyógyítani a korpásodást
  •  szabályozza a faggyúmirigyek működését
  •  megakadályozza a hajvégek töredezését
  •  megakadályozza göndörödést és a haj kiszáradását
  •  védelmet nyújt a: káros UV sugárzás, nagyon alacsony vagy magas hőmérséklet, légkondicionálás, tengeri sós víz, klórozott víz és forró levegős hajszárítás okozta károsodásoktól
  •  nyugtatja a fejbőr irritációját
  •  erősíti és táplálja a hajat
  •  simává és élénk színűvé varázsolja a színét vesztett, durva hajat.

Hogyan válasszuk ki a nekünk legjobb olajat?

Mindez függ a haj porozitásától. A hajakat három csoportba lehet besorolni: alacsony porozitású, közepes porozitású, magas porozitású csoportokba. Az alacsony porozitású hajon kipróbálhatjuk a kókuszolajat, napraforgóolajat, babassuolajat. Szükségünk lesz kozmetikai vajakra is, mint például: mangó, shea és cupuacu vaj. A közepes porozitású haj kezeléséhez használjunk argánolajat, szilvaolajat, édes mandulaolajat, olívaolajat, makadámdió olajat és avokádóolajat. A magas porozitású hajra a legjobb olajok: lenmagolaj, gyapotmagolaj, borágóolaj, csipkebogyóolaj, szőlőmagolaj, búzacsíraolaj.

A haj olajozásának menete

A haj olajozását hetente egyszer vagy kétszer kell elvégezni. Hagyjuk az olajat a hajon kb. 30 percig és a fejbőrön maximum 2 órán keresztül. A rendszeresség a siker kulcsa. Csak az olajok rendszeres használata révén érhetünk el látványos hatásokat. Számos módszer létezik a haj olajos kezelését illetően.

Száraz hajas olajozás

Valószínűleg a haj olajos kezelésének legáltalánosabb módja. Alkalmazzuk a megfelelően megválasztott olajakat (a haj porozitásához igazodva) a száraz hajon. Néhány óra múlva mossuk le, és alaposan fésüljük át a hajat. Ebben az esetben az olajat az egész hajra vagy csak a végére vagy a fejbőrre is lehet alkalmazni.

Nedves hajas olajozás

A haj olajos kezelésének második legnépszerűbb módszere. Az olajat tiszta és nedves hajon kell alkalmazni. Ne feledjük, hogy a felesleges vizet csavarjuk ki a hajból az alkalmazás előtt. Ha nincs időnk, nem kell megmosni a hajat az olajozás előtt. Egyszerűen permetezzünk a szálakra meleg vízet vagy hidratáló folyadékot.

A haj olajozása egy tálban

Ez a módszer nem ajánlott kezdőknek, inkább a hajolajokban jártasabb felhasználóknak javasoljuk. Öntsünk egy liter felforralt vizet egy tálba, és adjunk hozzá egy vagy két evőkanál olajat és pár csepp hialuronsavat, méhpempőt, aloe vera juice-t vagy más nedvesítőszert. Ezután áztassuk a hajat a tálba, és kb. egy perc elteltével csavarjuk ki a hajból a felesleges vizet. Fedjük le hajunkat egy felmelegített törölközővel (vagy egy régi téli sapkával). 30 perc elteltével le lehet venni, és enyhe samponnal meg lehet mosni a hajat.

A haj olajos ápolása kondicionálóval

A legkifinomultabb módszer a kifinomult nők számára. Nem csak a megfelelő olajat kell kiválasztani hozzá, hanem egy olyan kondicionálót is, amely kielégíti az igényeinket és kiegészíti az olaj ápoló hatását is. Vigyük fel a kondicionálót, majd az olajat, vagy fordítva. Ismét használjunk felmelegített törülközőt vagy sapkát a fejünkre. 30 perc múlva mossuk le az elegyet.

Az olajozás utáni hajmosás is fontos!

Általában a legjobb, ha a hajat kétszer mossuk meg: először egy tisztító samponnal, a második pedig egy enyhe, hidratáló termék kell legyen. Ezenkívül a CWC módszerrel is megmoshatjuk a hajat. Kondicionálás – hajmosás – kondicionálás. Kondicionáló alkalmazása esetén az olaj emulgeálódik, ami megkönnyíti a hajmosást. Ezután öblítsük le a hajat melegvízzel és hajtsuk végre újra a kondicionálást.