Lehet-e összefüggés a haj porozitása és az olajok között? IGEN! Minden olajat úgy alakítanak ki, hogy egy adott típusú hajat kezeljenek. A következő típusokat tudod megkülönböztetni:
- alacsony porozitású haj – sima, fényes és egészséges.Nehéz festeni, formázni, szárítani. A kutikulák szorosan illeszkednek. A telített olajok az ilyen típusú haj legjobb ápolószerei.
- közepes porozitású haj – általában egészséges és könnyen formázható. A kutikula réteg lazább. Ebben az esetben az egyszeresen telítetlen olajok a legjobbak.
- magas porozitású haj – ezek általában göndör és nehezen kezelhető hajszálakat jelentenek, melyek ráadásul sérültek, könnyen száríthatóak és gyorsan festhetőek is. Az ilyen hajszálak azért durvák, mert a kutikulák jelentősen elemelkednek. Többszörösen telítetlen olajokat kell használni állapotuk javítása érdekében.
A három fő porozitástól eltekintve, olyan normál hajjal is találkozhatunk, amely a magas porozitás felé kezd elmenni és olyan közepes porozitású hajjal is, amely az alacsony porozitás felé megy el.
Hogyan lehet meghatározni a haj porozitását?
Annak érdekében, hogy megismerjük hajunk porozitását, néhány vizsgálatot kell végrehajtanunk magunkon. Ezek lehetnek az ún. látás alapú vizsgálat, tapintás, lisztvizsgálat, lebegő teszt és kókuszolajos vizsgálat. A hajszálak és a fejbőr állapotát szakember is ellenőrizheti. Milyen egy ilyen profi vizsgálat? Egy speciálisan erre a célra tervezett mikroszkóp segítségével az orvos elemzi a hajvég hosszát, vastagságát és megjelenését, valamint a fejbőr állapotát. Az eredmények néhány percen belül elkészülnek. Mi több, kérhetjük a kezelésekkel kapcsolatos tanácsadást is (ha szükségesnek érezzük), aki kiválasztja a megfelelő kozmetikumot számunkra. Azonban ahelyett, hogy pénzt költenénk a szakemberre is, megpróbálhatjuk egy vagy több a haj porozitására vonatkozó vizsgálat elvégzését a saját otthonunkban mi is. Pontosan mik is ezek?
A látás alapú vizsgálat: egyszerűen csak figyeld meg a hajad. Mit jelent ez? Nézd meg minél jobban a hajszálakat hajmosás után, szárítás után, hogy hogyan viselkednek. Begöndörödnek, vagy simák lesznek? Mi a helyzet esős, párás időben? Nehéz, göndör, kusza lesz? Ha ezekre a kérdésekre adott válasz igen, a hajad magas porozitású. Ha azonban a szálak nem változnak jelentősen az időjárási körülményektől függően és a napi formázástól, akkor inkább közepes vagy alacsony porozitású lehet.
A tapintás: fogj egy hajszálat két ujjad közé és csúsztasd végig a tengelyén (a fejbőr felé haladva). Ha durvaságot és érdességet érzünk, akkor az azt jelenti, hogy a hajad valószínűleg magas porozitású. Ha viszont a szál sima, akkor alacsony porozitású a haj. Azonban ne felejtsük el, hogy mielőtt használnánk ezt a módszert, alaposan meg kell mosni a hajat. Győződjünk meg róla, hogy a haj mentes a vegyi anyagoktól, mosószerektől és szilikonoktól.
A lisztpróba: Szórjuk meg a hajat liszttel. Ebben az esetben a nagy porozitású hajat nagy mennyiségű liszt borítja majd, míg ha ez a mennyiség kicsi, az azt jelzi, hogy alacsony a haj porozitása. Mindazonáltal ez a módszer lehet, hogy nem teljesen megbízható. A vizsgálat eredményét megváltoztathatja a faggyúmirigy által kiváltott faggyú hatása vagy a korábban felhasznált kozmetikumok maradványa a hajon.
A lebegő teszt: néhány hajszálat egy vízzel töltött tálba helyezzünk el. Ha a hajszálak gyorsan leérnek a tál aljára, akkor a haj magas porozitású. A víz ugyanis gyorsan áthatol a laza, lyukacsos rétegeken és hamar lesüllyed. A felületen lebegő haj viszont alacsony porozitású.
A kókuszolajos módszer: nagy mennyiségű kókuszolajat alkalmazzunk a hajra. Körülbelül egy óra múlva mossuk le és ellenőrizzük, hogy a szálak hogy néznek ki. Ha a szárazak, durvák és göndörek, akkor a haj magas porozitású, míg az alacsony porozitású haj sima és fényes lesz.
Lehetséges a haj porozitásának megváltoztatása?
Igen, lehetséges. Például a haj porozitása közepesről magasra vagy magasról alacsonyra is változhat. Mindez attól függ, hogyan kezeljük a hajat és a fejbőrt. A megfelelő kozmetikumok használatával jelentősen javíthatjuk állapotukat, regenerálhatjuk a sérült végeket és ápolhatjuk a fejbőrt. Sajnos a porozitás szintje emelhető is. Gyakran a hajfestés, a hőkezelés, a káros anyagokat tartalmazó termékek használata ás a napsugárzás hozzájárulnak a haj és fejbőr állapotának romlásához.